Covid-19 Hakkında Bilgilendirme

Covid-19 Hakkında Bilgilendirme

Covid-19 Hakkında Bilgilendirme

Değerli Velilerimiz,

 Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Dünya genelinde 19 milyonun üzerinde, ülkemizde 200 bin üzerinde insanın bu hastalıktan etkilendiği belgelenmiş olup, dünyada 700 binin üzerinde, ülkemizde 6 bine yaklaşan can kaybına yol açmıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de karantina ve benzeri sıkı önlemlerle hastalığın yayılımı ve etkileri kontrol altına alınmaya çalışılmış, ancak 1 Haziran 2020’den itibaren ülkemizde adım adım yeniden normalleşme (yeniden açılma ) sürecine gidilmeye başlanmıştır.

   COVİD-19, hastaların veya belirti göstermeden virüsü taşıyan kişilerin öksürme, hapşırma, konuşma ve hatta solumaları sırasında ortaya saçılan damlacıklar yolu ile bulaşmaktadır. Virüs içeren bu damlacıkların solunması, gözle teması ile hastalık bulaşırken,  bu damlacıklarla kirlenmiş yüzeylere dokunulup daha sonra eller yıkanmadan ağız, burun ve göze temas halinde de dolaylı yoldan bulaşma meydana gelebilmektedir.

Sık sık söz edildiği gibi, ‘normale dönüş’ denildiğinde tamamen yeni bir ‘normal‘  algılanmalıdır. Artık eskiden olduğu gibi arkadaşlarımız, sevdiklerimiz ya da tanıdıklarımızla tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, yakın mesafeden sohbet etmek, toplu halde bir araya gelmek gibi alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. COVİD-19 a karşı etkili bir tedavi ya da aşı bulunup hastalık tüm dünyada tamamen kontrol altına alınıncaya kadar ki bunun ne zaman gerçekleşebileceği hiç bilinmiyor,  tamamen yeni alışkanlıklar geliştirmek, bunu davranışa dönüştürmek gerekiyor. Maskeler artık diğer insanlarla aynı ortamda bulunduğumuz anda vücudumuzun bir parçası olmak zorunda.

 Bu koşullarda, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sık sık güncellenen rehber ve yönergelerin olduğu kadar uluslararası bilim kuruluşlarının yayınlarının da takip edildiği okulumuzda gerekli tüm önlemler alınmış olup gerektikçe güncellemelere de gidilecektir. Okullarımızın kurullarında gerekli çalışmalar, düzenlemeler sürmektedir. Okulumuzun sağlık komisyonunca haftalık toplantılarla gerekli tedbirler alınmaktadır. Ayrıca  "OKULUM TEMİZ "projesi ile TSE'ye  başvuruda bulunulmuştur.

Sağlık Bakanlığının 05.07.2020 tarihinde son güncellemesini yaptığı okullara yönelik öneriler eksiksiz olarak uygulanmaktadır.

Okul dönemi içinde, öğrencilerimiz ve çalışanlarımızda, gerek COVİD 19, gerekse diğer ateşli hastalıklar ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülebilecektir. Ancak bu süreçte tüm ateşli ve şüpheli durumların COVİD-19 açısından değerlendirilmesi gerekir. Hastalık belirtisi gösteren veya ailesinde, yakınlarında COVİD-19 tanısı almış ya da şüpheli, karantina sürecinde bulunan bireyler olması halinde çalışanlarımızın durumu derhal okul Sağlık Merkezine bildirmeleri gerekir. Biz Sağlık Merkezimiz ve Okul olarak çalışanlarımızın ve yakınlarının sağlık durumlarını yakından izleyeceğiz. Bu amaçla her veli Okula gelmeden önce ateş ölçümünü yapacak ve 37,4 üzerinde ateşi olan ya da öksürük, burun akıntısı, hapşırma , kas ağrıları, ishal, halsizlik gibi belirtileri gösteren öğrenciler Okula gönderilmeyecektir. Bu konuda Okul idareleri tarafından velilerimiz için taahhütname hazırlanmıştır. (Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi – Sy :396 – 398 gereği ) Öğrencilerimizde Okula girişte ve okul  ortamında yapılan ateş ölçümünde  veya COVİD-19’a bağlı olabilecek belirti ve bulgular belirlenmesi  durumunda; öğrencimiz Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda, bu durumlar için belirlenen gözlem odasına alınıp veli aranarak, öğrencinin acil olarak Okuldan alınması, sağlık kontrolü ve gerekli testlerinin yapılması istenecektir.

Bu zorlu sürecin sağlıkla geçirilebilmesi dileği ile dayanışma içinde sağlıklı günlerde bir arada olmayı temenni ediyoruz.